Rosie’s Playground on Tour 25-26.04.2008
Keskiviikkona 30. huhtikuuta 2008Oujea, Oujea! Orkesterimme lähti totuttuun tyyliin klo.14 Paten patavarastolta kohti perjantain keikkapaikkaa joka sijaitsi tällä kertaa Urjalassa Rodeo Bar nimisessä ravitsemusliikkeessä. Kaiken paskanpuhumisen ja autossa puutumisen jälkeen saavuttiin myös tälläkertaa perille. Roudaus oli kohtuu helppoa takaoven kautta lähes suoraan lavalle jolla oli hyvin tilaa levitellä laitteistoa. Lava olii muuten hemmetin hyvä mutta bassorummun kierto ongelman kanssa painittiin kyllä liian kauan. Lopulta saliääni tyydytti mutta lavasaundi jäi niin paskaan kuosiin että jo etukäteen jännitti mitä tuleman pitää. Huoneet kuittaamaan ja pientä lepoa otettiin ennen valtavaa 90minuutin rypistystä. Keikka lähti totuttuun tapaan typerillä spiikeillä ja hölmöltä näyttävillä lavaliikkeillä joista kansa totuttuun tapaan on tykännyt. Urjalassa piti toki käyttää muutama ylimääräinen kikkakasi koska tuntui siltä että osa faneista oli jäänyt kotiin odottelemaan vappua ja säästivät bilebudjettinsa siihen. Meitä ei tietenkään häiritse mikään ja show oli laadukasta ja yleisöllä oli hauskaa, parit enkoret ja hotelille nukkumaan.
11.30 Aamu valkeni herätyskellon pirinään ja kyllä otti soittajan aivoihin kipeetä. Hotelli ei ollut tilaajan järjestämä joka tarkoittaa sitä että avain on oltava respassa tasan 12.00. Matkaa takaisin baariin oli noin.1,5km ja se vei meiltä melkein tunnin, lauantain aktiivisuus oli siis huipussaan. Pelipaikalle saavuttiin ja paikan johtaja Kim olikin jo avannut terassin jolla nautittiin aamupala. Kamojen siirto autoon oli tottakai nihkeää ja hidasta mutta kuin ihmeen kaupalla lopulta oltiin matkalla kohti Ristentorppaa. Matkan aikana taiteilija Pate sai ajatuksen että nyt maistuisi taco ateria jolloin allekirjoittanut muisti että mehän ajamme Raision Mylly nimisen kauppakeskuksen ohitse ja sieltähän löytyy taco ravintola, eikun sinne. Vatsat kylläisin jatkoimme kohti torppaa ja perille saavuttuamme totesimme paikan vaativan ison PA-kaluston, roudaus halukkuus vaan taas oli heikonlaista. Kamat sisälle ja yritimme sulkea päiväasiakkaiden pääsyn laittamalla kulkureitille pöydän eteen. Itse asettelin monitorin jakkaraksi ja katselin noin. puolituntia kun Pate yritti kasata rumpujakkaraa huonolla ja haluttomalla tatsilla jolloin saapui paikallinen tosimuusikko 4.8 promillen humalassa kertomaan että hänhän tulee sitten esiintymään bändin kanssa myöhemmin illalla. Tämähän oli herralta varsin hyvä kommentti siihen tilanteeseen jossa artistit ovat huonolla tuulella. Se mitä kaverille vastattiin on täysin painokelvotonta jopa näille sivuille mutta äijä ei vaan meinannut tajuta. Vähitellen kamat löysi paikoilleen ja alkoi rumpusaundejen työstäminen. Paraskaverimme Vehmaan Elvis teki comebackin ja yritti kammeta lavalle antamaan asiantuntevia neuvojaan ja muisti vielä kertoa kuinka hän tulee illalla esiintymään bändin kanssa, jälleen kerroimme Vehmaan Elvikselle että lähtisi lavalta koska siellä saavat olla vain ne joille siitä maksetaan. Eihän se tietenkään mennyt jakeluun, Vehmaan Elvis jäi siihen sitten kertomaan omaa näkemystään siitä kuinka rummut tulisi miksata ja olihan siinä monta rakentavaa neuvvoa myös basso ja kitara saundiin, atisipa kaveri myös neuvoa Henkkaa siitä kuinka kitaraa kuuluu soittaa. Kerrottakoon vielä että tunnelmaa latisti se että Henkkahan on kitaransoiton opettaja jonka pitää olla aamulla Vaasassa oppilaittensa matineassa eli yöllä ajetaan kotio. Vehmaan Elvis yritti vielä tunkea takahuoneeseenkin että soittajathan menee aina ennen keikkaa takahuoneeseen.
No takahuoneeseen ei Vehmaan Elvistä huolittu vaan mentiin ihan omalla porukalla syömään torpan lohikeittoa ja lepäilemään kaikessa rauhassa ennen keikkaa. Pienten päiväunien jälkeen laitettiin soittomekot päälle ja kavuttiin lavalle. GoodEvening Vehmaa, We’re going to Rock You ja niin tehtiin. Pienen ketutuksen ansiosta oli sellainen kosto mentaliteetti päällä ja voi ristus että me rokattiin ristentorppa tasaseksi. Show oli ajoittain jopa lähteä lapasesta ja tällä kertaa jopa uskoin sen kun olalle taputtelijat saapuivat keikan jälkeen kehumaan. Ei varmasti ole ollut siinä kuppilassa koskaan aiemmin mitään vastaavaa jos olisi ollut niin se baari olisi haljennut ja sitä siis ei enään olisi. Yleisön meno oli ihan limitillä siihen mitä se paikka voi kestää. No aikansa patsastelua ja kamaa kantoon koska kitaransoitonopettaja Aalto piti saada aamuksi Vaasaan. Roudaamisen lomassa saatiin myös kuulla miksi keikan alkupuolella ikkunasta näkyi sinisien valojen välähtelyitä. Vehmaan Elvis oli saanut isällisen avokämmenen, tai siis lähinnä joku pikkutyttö oli puolivahingossa huitaissut Vehmaan Elvistä tanssilattialla eikä kuinkaan ollut käynyt mutta Vehmaan Elvis oli päättänyt silti soittaa poliisit koska hänet oli pahoinpidelty ja sehän ei käy koska hän on Vehmaan Elvis. Pateahan tämä tietty harmitti koska hän olisi halunnut nähdä Vehmaan Elviksen lavalla itsensä kanssa että olisi sitten voinut kotona kertoa että kuinka hän on ollut samalla lavalla Vehmaa Elviksen kanssa.
Kamat saatiin jälleen kerran autoon ja äärimmäisen paskamainen matka kotiopäi sai alkaa.